Евакуація з В'єтнаму в Україну Очима Пасажира "Того Самого" Рейсу (Інтерв'ю)
Інцидент в аеропорту Бориспіль 29 березня 2020 року, що трапився після посадки літака з В'єтнаму в Україну з українцями на борту, за лічені години став відомим в усьому світі. Складно знайти людину, яка б не бачила відео, де українці виламують двері аеропорту, вживаючи нецензурну лексику. Як наслідок, деякі українці почали негативно ставитися не тільки тих, хто був на “тому самому рейсі з В'єтнаму”, але й усіх тих, хто вирішив повернутись в Україну після припинення регулярного пасажирського сполучення.
Це спонукало нас "розставити всі крапки над і", висвітливши ситуацію з іншого фокуса. Ми взяли інтерв'ю у Крістіни Облучинської - пасажира рейсу, щоб вияснити, яким було життя у В'єтнамі напочатку епідемії, як відбувалася евакуація та організація карантину, та чи правда, що всі пасажири відмовилися від обов'язкової 14-денної обсервації.
- Доброго дня, Крістіно. Представтеся, будь ласка.
- Доброго дня. Мене звати Крістіна. Я - громадянка України, мандрівниця, лікар і член експат-спільноти українців в Ханої.
- Розкажіть, будь ласка, як і коли ви потрапили у В'єтнам.
- Я переїхала у В'єтнам близько двох років тому. Це здавалось мені цікавим досвідом життя в іншій країні та можливістю роботи. Так і виявилось.
1 День из Жизни Учителя во Вьетнаме | График и Задачи Дня
Робота у В'єтнамі вчителем
- Яка була ваша думка щодо карантину у в'єтнамських школах, коли він тільки розпочався?
- Карантин у В'єтнамі почався відразу після завершення Китайського Нового Року. На той момент, 1 лютого, повідомляли, що він триватиме тиждень. Але віри в це не було. В Китаї на той час вже хворіли і вмирали люди. В'єтнам же межує з Китаєм.
- Коли ви почали думати, що вже час летіти додому, чи таких думок не було?
- Я розуміла, що карантин затягнеться. Також я розуміла, що це - необхідний захід для збереження життів. Пізніше кожен тиждень термін карантину продовжували ще на тиждень. І ще. І ще. Деякі почали вже їхати додому ще в лютому.
Все більше розпродажів речей з'являлось у стрічці Facebook. На той момент хворих у В'єтнамі було усього 16 (і до середини лютого всі вони одужали). Аж до 8 березня, коли коронавірус у В'єтнам завезли знов, тепер вже з Європи. Тоді за декілька днів кількість хворих збільшилась в рази, а потім - і в десятки разів.
Я не дуже думала про від'їзд додому, тому що розраховувала викладати он-лайн в своїй школі і розуміла, що, на диво, політика В'єтнаму по стримуванню віруса є більш ефективною, ніж політика більшості європейських країн.
Але зі мною знаходилась моя мама, і я планувала відправити її додому. 15 березня нам повідомили про закриття сполучення з Україною. 48 годин не було достатньо аби повернутись додому з В'єтнаму. Тому залишалось розраховувати тільки на евакуацію. Невдовзі Посольство України у В'єтнамі повідомило про безкоштовну евакуацію.
- Що ви думаєте про ініціативу в'єтнамського підприємця, який організував літак для евакуації українців?
- Багато людей у В'єтнамі і небагато - за його межами знають історію власника Vingroup Фам Нят Вуонга - бізнесмена з В'єтнаму, який колись "подарував" Україні фірмову локшину швидкого приготування, відому нам як "Мівіна". На чому і розбагатів.
У зв'язку з критичною ситуацією в світі він вирішив евакуювувати в'єтнамців, що знаходяться в Україні та заразом допомогти українцям, які не можуть повернутись Україну через закриття кордону.
Була запропонована безкоштовна евакуація і стали формувати списки за ступенем критичності ситуації. Перша черга - хворі і з дітьми, друга - ті в кого “згоріли “ куплені квитки, третя - “оверстей” - люди, в яких завершувався термін дії візи (подовження на місяць коштує наразі 150 USD).
Ми не підходили під жодну з категорій, і тому в список нас включили лише в останній день, коли виявилось, що на борту є ще 20 вільних місць.
- Що можете сказати про роботу Посольства Україні у В'єтнамі?
- Посольство України у В'єтнамі я вважаю одним з найефективніших посольств України в світі і хочу їм подякувати. З усіх питань, за якими я зверталась, я отримувала консультацію та допомогу. Як і більшість моїх знайомих. Посольство активно намагалось вирішити проблему продовження віз і організацію евакуації .
- Як ви дізнались, що все ж летите додому цим рейсом?
- Я дізналась, що лечу додому вранці за день до вильоту. В списки додали мою маму, а за дві години і мене. Були вільні місця. Далі ми оперативно зібрались і полетіли в Сайгон (стара назва Хошиміну).
Рішення полетіти додому приймалось на основі того, що кордони можуть бути закритими до літа, а літо в тропічному кліматі я б хотіла уникнути.
Початок евакуації з В'єтнаму
- Як змінювалась ситуація у В'єтнамі в березні, і якою стала на момент, коли ви летіли додому?
- Протягом всього березня кількість хворих у В'єтнамі збільшувалась в геометричній прогресії. Хоча масштабів Європи не досягла.
Переважно, зараження відбувалось від туристів, що призвело до зростання ворожості місцевого населення до іноземців. Були випадки відмови в обслуговуванні, погрози і напади на іноземців.
Варто зауважити , що В'єтнам припинив видавати візи по прибуттю 15 березня і ВСІ хто в'їзджав на територію В'єтнаму були забов'язані пройти примусовий 14-денний карантин в спеціальних приміщеннях. Без виключень. Наземні кордони повність закривались. В'єтнам забезпечений достатньою кількістю тест систем. На момент нашого відльоту близько 45 000 людей знаходилось на карантині.
- Як на цю ситуацію відреагували експати, що живуть у В'єтнамі декілька місяців або років?
- Величезна кількість людей виїхало з В'єтнаму за власним бажанням або на заклик держав, що закривали кордони. В'єтнам здавався потенційно небезпечною країною для поширення пандемії. Там були всі умови - велика щільність населення, яка відчувається всюди і кожної хвилини, а також антисанітарія.
- Чи нормально вам вдалось за такий короткий термін дістатись з Ханоя до Хошиміна?
- З Ханоя до Хошимина в той день було 4 рейси. Нам вдалось купити квитки і долетіти без затримок і проблем. Ціни на внутрішні авіарейси не змінились, як і ціни на будь-які товари в період карантину.
Деякі з моїх знайомих, що хотіли полетіти додому, не змогли купити квитки до Хошиміну, бо закінчились місця.
- Чи інформувало вас Посольство з приводу обов'язкового карантину? Чи було це умовою посадки на рейс?
- З 17 березня як тільки Україна оголосила про закриття кордонів, була інформація про карантин для прибувших. Але жодного факту не було зафіксовано.
Карантин не був умовою евакуації.
З приводу карантину нас не інформували до 00-00 дня вильоту. Тоді в групі телеграм каналу Українців з'явився пост про те, що є два готеля, де ми забов'язані будемо пройти ПЛАТНИЙ карантин. 170 або 220 євро з людини без харчування.
Ціни на їжу я побачила вже наступного дня. Вважаю ціну завищеною. Разом з харчуванням карантин обійшовся б в 400 доларів з людини.
Ціни на їжу в готелі, де мав проходити карантин
Як мені відомо, пасажирів рейсу з Дохи направили на БЕЗКОШТОВНИЙ карантин в готель “Козацький” в центрі Києва.
Нагадую, що нам про опцію безкоштовного карантину не повідомили.
Знаю декількох людей, які відмовились летіти через новину про карантин - один з них хворіє бронхіальною астмою, і злякався потрапити в приміщення з потенційно хворими людьми.
КАРАНТИН НЕ БУВ УМОВОЮ ЕВАКУАЦІЇ.
Ситуація в ЗМІ - це небезпечна брехня. Один з прикладів - це фейк-документ, який ми нібито заповнили в літаку (фото документа, який необхідно було заповнити - нижче в цій статті).
Популярний фейк про евакуацію
- Чи погодились би ви на рейс, якби знали, що 100% буде платний карантин?
- Я вже погодилась на рейс, розраховуючи на карантин. І вважаю його доцільним заходом.
- Розкажіть нам, як відбувалась посадка на рейс та переліт?
- Посадка на рейс відбувалася досить організовано. Ми о 5 ранку приїхали в аеропорт. Близько 35% пасажирів були сім'ї з дітьми.
Співробітники аеропорта намагалися організувати дистанцію, але це було майже неможливо. Усім поміряли температуру, зареєстрували багаж і відправили чекати посадки. Потім ще раз поміряли температуру перед посадкою у літак.
В літаку під час евакуації з В'єтнаму
- Що трапилось, коли ви приземлились в Борисполі?
- Коли літак приземлився, нас не випускали. Ввічливо просили зачекати. Зайшов чоловік в захисній формі, перевірив температуру. Кожному видали форму по проходженню самоізоляціі в двох екземплярах. Свій я додаю нижче.
Документ про самоізоляцію, що треба було підписати в літаку
З соцмереж ми вже знали, що того ж дня в Борисполі було ще два рейси. З Нью-Йорка (США, де було 123 000 інфікованих) до нас, і після нас - рейс з Бангкоку (Тайланд, де було 800 інфікованих).
Жоден пасажир цих рейсів не був карантинізований.
Коли всі заповнили документи про самоізоляцію, всі організовано вийшли з літака, сіли в автобуси і приїхали в холл Терміналу Б. Вихід був загорожений столами, за якими сиділи люди в захисній медичній формі. Схожі на вірусологів. На столах були коробки, схожі на тест-системи.
В рупор нас всіх попросили розійтись по залу і чекати на перевірку. Там були лавки і вода. Всі чекали.
Незабаром стало зрозуміло, що не тільки ми не знаємо, що робити, але й вірусологи теж.
Один із евакуйованих з В'єтнаму в захисному костюмі
Всі чекали, а нетерплячі підходили і питали - на що ми чекаємо. У відповідь отримували щось накшталт - "Дзвоніть на гарячу лінію Президенту".
Через годину чи півтори очікування столи розсунули і групами по 50 осіб повели на паспортний контроль. Ми пішли з останньою групою. Віддали документи у вікно, повторили адресу самоізоляції і телефон. І опинились на території України.
Третій етап виходу з аеропорта - вихід перегороджено тепер вже нацгвардією. Попросили всіх повільно групами по 5 людей виходити і їхати додому.
Родичі вдома казали про міфічні трансфери по регіонам, але в аеропорту цю інформацію не підтвердили. Їдьте, як хочете. Нагадали, що треба самоізолюватися. Жодного слова про карантин! Щось ще говорили про автобуси до центра Києва.
- Де ви знаходились, коли відбувся інцидент з виламування дверей і чому він взагалі відбувся?
- В чаті телеграм я читала оперативну інформацію про те, що хтось з першої групи силоміць відкривав двері і штовхався з гвардійцями.
Наскільки мені відомо, ніхто не збирався нікого не затримувати. Одна з причин інциденту - відсутність комунікації між людьми в формі і пасажирами. Здавалось, що нас не чекали і взагалі не знали, що з нами робити. Давали плутані відповіді.
Як наслідок - група людей з низькою соціальною відповідальністю залишила аеропорт з застосуванням фізичної сили. Це заслуговує осуду. Але це далеко не ухиляння від карантину.
Якщо плани карантинізації і були, то з 15 до 29 березня не вдалось підготувати і прийняти відповідні закони.
Після першої групи, що залишила аеропорт, представники служб попросили спокійно виходити групами по 5 людей. На той момент, коли виходили ми, ні людей, ні слідів інциденту видно не було.
- Куди направились люди, коли вийшли з аеропорту? Як вони дістались додому?
- Більшість, думаю, скористались послугами перевізників, які в більшості, нажаль, не носять масок. Меншість скористались власними авто.
Ми діставались свого міста перевізником. Водій був без маски, хоча я просила її одягнути і описувала, що на нього чекає, якщо захворіє. Водій одягнув маску і всю дорогу просив мене продати йому таку саму, як в мене, бо в Україні важко знайти. Ще двоє пасажирів авто були без масок і на нас дивились, подумки з пальцем коло скроні.
Вхід на заправку обмежено для 3-х людей максимум. За нашої присутності вломились слідом ще двоє чоловіків. На зауваження співробітниці, що можна лише -м людям, був коментар - “Если одна дура одела маску, не повод всем паниковать. “
Ціни на проїзд завищені в 4-5 разів. Зазвичай це 150-200 грн, ми заплатили по 900 грн.
- Чи збираються прибулі дотримуватись самоізоляції і чи можливо це контролювати?
- Особисто ми з мамою на ізоляціі в окремій квартирі, яку орендували з цією метою і не плануємо контактувати ні з ким без потреби. Ті, кого я знаю особисто роблять те ж саме. Але, звичайно ж, контролювати це немає можливості. Будьте свідомими, будьте вдома.
- Як, на вашу думку, можна було б краще все організувати?
- Я вважаю що з українського боку не було ніякої організації взагалі. Ні тестування, ні трансферів, ні карантину.
А гірше за все - це перекручена версія в ЗМІ, яка виставляє винними в усьому варварів українців, відвертаючи увагу людей від проблеми не карантинізованих тисяч повернувшихся з-за кордону і браку тестів на вірус.
Хочеться подякувати Фам Нят Вуонгу за Мівіну і те, що я вдома. Українському Посольству у В'єтнамі за те, що їм не все рівно і напружену роботу весь цей час. Олі Білинській, за те, що запропонувала все опублікувати. І всім вам, хто критично оцінує наші ЗМІ за тверезість думки.
Ми дякуємо Крістіні за інтерв'ю та сподіваємось, що їй вдалося надати вичерпні відповіді на більшість питань, які зараз хвилюють людей. Якщо у вас залишились питання до неї, то пишіть іх в коментарях.
Бажаємо нам всім в майбутньому безпечних подорожей і продуманих карантинів!
Також читайте ще 4 інтерв'ю - пригоди українців, які нещодавно повернулися з Балі, Шрі-Ланки, Непалу та Єгипту.
Эвакуация Украинцев с Бали | Событие Глазами Очевидца (Интервью)
6.5 Суток в Пути или Как Вернуться из Шри-Ланки в Украину (Интервью)
Эвакуация из Непала: Когда Вернуться в Украину Сложнее, Чем Покорить Эверест (Интервью)
Эвакуация из Египта в Украину Глазами Мамы с Годовалым Сыном (Интервью)
А поки що #залишайтесьвдома та дивіться відео про наш карантин на Шрі-Ланці та підписуйтеся на наш канал, якщо відео було цікавим або корисним.
Последнее от Olga Bilynska
- Як вирушити у похід на каяках? | Наш досвід у Запоріжжі
- Анурадхапура + Міхінталє за 3 дні: Що відвідати в першу чергу?
- Скільки коштує весілля на Домінікані? - Досвід української пари
- Сафари в Парке КУМАНА или как увидеть ЛЕОПАРДОВ на Шри-Ланке?
- Тринкомали + Нилавели + Pigeon Island: 9 Лучших Развлечений на Северо-Востоке Шри-Ланки
Похожие материалы (по тегу)
- Як вирушити у похід на каяках? | Наш досвід у Запоріжжі
- Скільки коштує весілля на Домінікані? - Досвід української пари
- 5 Причин, Почему Опыт Cамостоятельного Путешествия Достоин РЕЗЮМЕ
- Что Поразило Американца, Переехавшего Жить в ЗАПОРОЖЬЕ? (10 впечатлений об УКРАИНЕ)
- 6 Цікавих Локацій Миколаївської Області | Поради від 5 Мандрівників
2 комментарии
-
Комментировать
Четверг, 09 апреля 2020 20:57 написал Costantine
Прекрасная статья ! Теперь буду читать этот блог постоянно !
-
Комментировать
Четверг, 02 апреля 2020 20:10 написал Володимир
Нарешті ми почули правду ! Чудова стаття , всі коротко і лаконічно !
Оставить комментарий
Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.